Archiwalna strona Parafii Św. Brata Alberta w Zamościu

Rok Liturgiczny

1. Triduum Paschalne

Paschalne Triduum Męki i Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczyna się od wieczornej Mszy Wieczerzy Pańskiej, ma swoje centrum w Wigilii Paschalnej i kończy się Nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania.

2. Okres Wielkanocny

Pięćdziesiąt dni od Niedzieli Zmartwychwstania do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego obchodzi się z wielką radością jako jeden dzień świąteczny, co więcej, jako wielką niedzielę.

• Osiem początkowych dni Okresu Wielkanocnego stanowi Oktawę Wielkanocy.
  • Czterdziestego dnia po Wielkanocy obchodzi się Wniebowstąpienie Pańskie.

3. Okres Wielkiego Postu

Okres Wielkiego Postu trwa od Środy Popielcowej do Mszy Wieczerzy Pańskiej włącznie.

• Szósta niedziela, w którą zaczyna się Wielki Tydzień, nazywa się Niedzielą Palmową Męki Pańskiej.

4. Okres Narodzenia Pańskiego

Okres Narodzenia zaczyna się od I Nieszporów Narodzenia Pańskiego i trwa aż do niedzieli po Objawieniu, czyli do niedzieli po dniu 6 stycznia włącznie.

• Uroczystość Narodzenia Pańskiego ma oktawę.
  • Objawienie Pańskie obchodzi się 6 stycznia.
  • W niedzielę wypadającą po dniu 6 stycznia obchodzi się święto Chrztu Pańskiego.

5. Okres Adwentu

Okres Adwentu zaczyna się od I Nieszporów niedzieli, która wypada 30 listopada lub jest najbliższa tego dnia i kończy się przed I Nieszporami Narodzenia Pańskiego.

6. Okres Zwykły

Okres Zwykły zaczyna się w poniedziałek, który następuje po niedzieli wypadającej w dniu 6 stycznia i trwa do wtorku przed Wielkim Postem, i powtórnie zaczyna się w poniedziałek po niedzieli Zesłania Ducha Świętego i kończy się przed I Nieszporami niedzieli Adwentu.
Okres Zwykły liczy 33 lub 34 tygodnie.

7. Dni modlitw błagalnych i dni kwartalne

• III tydzień Adwentu: kwartalne dni modlitw o życie chrześcijańskie rodzin.
  • Środa Popielcowa – I Niedziela Wielkiego Postu: kwartalne dni modlitw o ducha pokuty.
  • IV tydzień Okresu Wielkanocnego: kwartalne dni modlitw o powołania do służby w Kościele.
  • III tydzień września: kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców.
  • VI Niedzieli Wielkanocnej – środa przed Wniebowstąpieniem: dni modlitw błagalnych o urodzaje.

Dzieła A. Chmielowskiego

• An Image Slideshow